ekologia-w-liczbach.sp2.kostrzyn.pl

Zadania 2007.

Zadanie 1.

Sady, które znajdują się w pobliżu wielkich fabryk i przy autostradach są zanieczyszczane przez dwutlenek węgla oraz metale ciężkie. Na sad znajdujący się przy autostradzie w ciągu doby spada 6 kg zanieczyszczeń, z tego 2% przenika w owoce. Ile zanieczyszczeń spadnie na sad podczas dwóch miesięcy wakacji? Ile kilogramów zanieczyszczeń przeniknie w tym czasie w głąb owoców?

Zadanie 2.

W Rio de Janeiro odbyło się Światowe Forum Organizacji Ekologicznych. Stwierdzono tam, że dzieci stanowią 1/5 obecnej liczby ludności na Ziemi, która wynosi około 6 miliardów. Rocznie umiera 14 milionów dzieci, z tego 10 milionów z powodu zanieczyszczenia środowiska. Jaka część ogólnej liczby dzieci umiera z powodu zanieczyszczeń środowiska? Jaka to część ogólnej liczby mieszkańców Ziemi?

Zadanie 3.

Za wycięcie drzew bez zezwolenia naliczono karę. Karę tę wpłacono w dwóch ratach. W pierwszym kwartale wpłacono 42% należności, a w drugim resztę. Druga rata była o 8 000 zł wyższa od pierwszej. Jaką karę naliczono za wycięcie drzew?

Zadanie 4.

Pomiędzy liczby wstaw jeden ze znaków: "<" lub "=" lub ">". Litery odpowiadające większym liczbom, wpisane kolejno do poniższego diagramu, utworzą hasło.

E

1/3

 

33%

J

K

100%

 

0,9

U

Ż

6%

 

0,6

O

S

0,5

 

0,5%

I

E

6/9

 

80%

Y

L

3/5

 

75%

S

T

3,5

 

35%

R

K

1/5

 

25%

E

M

16%

 

0,16

M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 5.

Pralka automatyczna podczas jednego prania pobiera 6 razy wodę: 1 raz do prania i 5 razy do płukania. Pralka jednorazowo pobiera 15 dm3 wody. Ile litrów wody zużywa 4 - osobowa rodzina podczas codziennego prania w ciągu jednego miesiąca (30 dni)? Jaki to koszt, jeśli 1 m3 wody kosztuje 0,78 Euro?

Zadanie 6.

Uczniowie szkół podstawowych bardzo często pozostawiają odkręcone krany w szkolnych łazienkach. Wielokrotnie woda leje się niepotrzebnie przez wiele godzin. Wyobraź sobie sytuację, w której niesforni uczniowie w pewnej szkole tylko jeden raz w tygodniu pozostawiają odkręcony kran na jedną godzinę lekcyjną. Z takiego kranu w ciągu jednej minuty wypływa około 8 litrów wody. Oblicz na ile kąpieli w wannie o kształcie prostopadłościanu o wymiarach 40 cm, 60 cm, 150 cm wypełnionej do połowy wystarczyłoby wody bezpowrotnie utraconej w wyniku uczniowskiej niedbałości w ciągu całego roku szkolnego? W swoich obliczeniach przyjmij, że rok szkolny trwa 36 tygodni.

Ekologia w liczbach