ekologia-w-liczbach.sp2.kostrzyn.pl

Zadania 2009.

Zadanie 1.

W pewnym mieście mieszka około 18 tyś. Osób. Szacuje się, że w najbliższych latach liczba mieszkańców zwiększy się o 1/8. Władze miasta chcąc zadbać o zdrowie swoich obecnych i przyszłych mieszkańców postanowiły na pobliskich nieużytkach posadzić las bukowy. Zlecono zatem wykonanie stosownych ekspertyz. Eksperci określili, że jeden dorosły buk powinien zajmować powierzchnię około 9 m2 i będzie on wówczas produkował około 7000 litrów tlenu dziennie – co jest ilością wystarczającą dla 50 osób. Ile arów terenu należy przeznaczyć pod las bukowy, aby zapewnić rozwijającemu się miastu stały dopływ czystego tlenu?

Wynik zaokrąglij w górę do pełnych arów.

Podpowiedź: kwadrat o boku 10 m ma powierzchnię 1 ara.

Zadanie 2.

Trzyosobowa rodzina Michała zużywa codziennie 16 litrów wody, stosując do zmywania naczyń zmywarkę. Wojtek wraz z mamą, tatą i siostrą zmywają naczynia w zlewie pod bieżącą wodą. Wylewają oni łącznie 12 razy więcej litrów wody dziennie. Obie rodziny w ciągu jednego dnia zmywają tą samą ilość naczyń. Po ilu miesiącach zwróci się rodzinie Wojtka zakup zmywarki kosztującej 1029,60 zł, jeśli 1 m3 wody kosztuje 6,50 zł?

W swoich obliczeniach przyjmij, że miesiąc ma 30 dni.

Podpowiedź: 1 litr = 0,001 m3.

Zadanie 3.

Z produkcją papieru związane jest bardzo duże zużycie wody. Do wyprodukowania 1 tony papieru potrzeba jej aż 750 tyś. litrów. Dlatego celulozownie są zlokalizowane przy rzekach i dużych zbiornikach wodnych. Do naszej szkoły uczęszcza około 650 uczniów. Każdy z nich w ciągu jednego roku szkolnego zużywa niepotrzebnie około 75 dag. papieru. Na ile pełnych kąpieli w prostopadłościennej wannie o wymiarach 1,5 m × 80 cm × 60 cm wypełnionej do połowy wystarczyło by wody niepotrzebnie zużytej do produkcji papieru zmarnowanego przez uczniów naszej szkoły w ciągu jednego roku szkolnego?

Zadanie 4.

W sprzedaży już od kilku lat znajdują się energooszczędne żarówki. Zużywają one o 4/5 mniej energii od tradycyjnych żarówek. Wyobraź sobie sytuację, że w pewnym mieszkaniu w miesiącach jesienno - zimowych (tzn. od początku października do końca marca) codziennie przez 3 godziny świecą się dwie 100 W żarówki starego typu. Ile można by zaoszczędzić w tym czasie pieniędzy, gdyby wymienić tradycyjne żarówki na żarówki energooszczędne? Cena jednej kilowatogodziny (czyli prądu zużytego w ciągu godziny przez żarówki o łącznej mocy 1000 W) wynosi 30 gr.

W swoich obliczeniach przyjmij, że miesiąc ma 30 dni.

Ekologia w liczbach