Zadanie 1.
Średnie gospodarstwo domowe (5 osób) „produkuje” około 1 tony śmieci w ciągu roku, z czego odpady żywnościowe stanowią co najmniej 1/4 wyrzucanych śmieci. Z kolei w wyniku procesu biodegradacji, czyli rozkładu naturalnych produktów (w tym żywnościowych) otrzymuje się kompost – naturalny nawóz. 1 toną kompostu można użyźnić około 2,5 arów ziemi. Ile hektarów ziemi mogliby użyźnić mieszkańcy blisko 20 – to tysięcznego Kostrzyna nad Odrą, gdyby systematycznie wyrzucali odpady żywnościowe do wyznaczonych pojemników?
Podpowiedź: 1 ha = 100 a
Zadanie 2.
Do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć 17 drzew. Jest to powierzchnia około 1 ara lasu. Ze ściętych drzew wytwarza się celulozę. Oprócz niej do produkcji papieru wykorzystuje się skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą, wypełniacze chemiczne oraz wybielacze. W zamian za celulozę, w procesie produkcyjnym, można wykorzystać makulaturę. Im więcej makulatury, tym lepsza jakość papieru. Zlokalizowany w Kostrzynie nad Odrą zakład papierniczy Arctic Paper posiada roczne zdolności produkcyjne na poziomie 280 000 ton papieru.
Ile drzew można by uratować przy produkcji powyższej ilości papieru zastępując potrzebne drewno w 2/5 makulaturą?
Ile hektarów lasu w ten sposób uratujemy?
Podpowiedź: 1 ha = 100 a
Zadanie 3.
Bezmyślnie porzucona puszka po konserwie przetrwa około 10 – 15 lat. Jeszcze bardziej odporna na działanie środowiska jest zwykła, aluminiowa puszka – rozpada się dopiero po około 10 000 lat. Może być jednak wtórnie przetworzona.
W naszej szkole w chwili obecnej uczy się około 500 uczniów. Co najmniej co drugi z nich w co drugi dzień roku szkolnego wyrzuca do śmietnika jedną puszkę po napoju. W skupie metali kolorowych otrzymuje się za 1 kg takich puszek 3,50 zł.
Wiedząc, że 60 puszek waży około 1 kg – oblicz, ile pieniędzy można by uzyskać, gdyby chociaż połowa wyrzucanych przez naszych uczniów puszek w ciągu roku szkolnego zamiast do śmietnika trafiała do punktu skupu metali kolorowych.
W swoich obliczeniach przyjmij, że rok szkolny trwa 180 dni.
Zadanie 4.
W studni głębinowej w pewnym mieście pracują trzy pompy. Druga z tych pomp ma dwa razy większą wydajność niż pierwsza, natomiast trzecia jest dwa razy bardziej wydajna od drugiej. W ciągu godziny pompują one razem 210 m3 wody, co pokrywa zapotrzebowanie miasta. Każda z pomp pracuje przy tym na 2/3 swoich możliwości. Pewnego dnia jednak pompa nr 2 uległa awarii. Czy pompy nr 1 i 3 pracując z pełną mocą są w stanie pokryć zapotrzebowanie miasta w wodę?
Zadanie 5.
Biorąc pięciominutowy natrysk zużywamy około 60 litrów wody. Kąpiąc się w wannie zużywamy jej jeszcze raz tyle. Każdy z członków przeciętnej czteroosobowej rodziny zażywa kąpieli średnio co trzeci dzień. Wyobraź sobie, że pewna rodzina zastąpiła swoją już mocno zużytą wannę na nowoczesny natrysk i teraz z niego korzysta podczas kąpieli.
Ile pieniędzy mogła by zaoszczędzić w ciągu jednego kwartału przedstawiona tutaj rodzina, gdyby w swojej łazience zechciała wannę zastąpić natryskiem?
W swoich obliczeniach przyjmij, że:
Wodę ciepłą i zimną zużywa się w tej samej ilości;
Kwartał ma 90 dni;
Pamiętaj o ściekach! (trzeba zapłacić za odprowadzenie i oczyszczenie zużytej wody).
Podpowiedź: 1 m3 = 1000 l